O nás

Markéta Sousedíková / chovatelská stanice  SOUSEDIK

Moje cesta k tomuto překrásnému plemeni:

Mou velikou láskou bylo jezdectví, přesněji řečeno byl to parkurový a drezurní sport, kterému jsem se aktivně věnovala přes dvacet let a nasbírala jsem mnoho umístění vítězství (díky úrazu už jezdím jen příležitostně). Vždy jsem u koní měla psího parťáka (Irský setr), ale až s příchodem prvního barzoje (byla to Aprelka Lenel Slovakia) se rychle ukázalo, že jsem našla to co jsem hledala. Aprelka mi doslova učarovala svou vřelou povahou, elegantním půvabem, rozvahou, avšak také živým temperamentem. Po několika letech účasti na výstavách  a závodech v coursingu i dráze jsem dospěla k rozhodnutí založit si chovatelskou stanici. Mmáme projeto 18 zemí Evropy a úspěchy jsme sbíraly na těch nejprestižnějších výstavách, světová výstava: Amsterodam, Moskva, Lipsko, Brno, Madrid kde Aprel získala titul světový vítěz veterána Branwen světový vítěz mladých, dále 3x Crufts – 2x 3. místo, 1x 2. místo, Evropská výstava Varšava, Wels a Paříž kde Aprelka získala titul res. BEST IN SHOW veterán, pak také 3x Donaueschingen Sighthound Festival kde Aprel získala titul Dual Winner Donaueschingen 2018. 3x jsem se s holkami nominovala na ME, 2x Aprelka a 1x Anfisa – ME Slovensko, ME Dánsko, ME Estonsko. Mým cílem je zušlechťování plemene, krása a výkon. A protože mi záleží mnohem více na kvalitě, než na kvantitě, je moje chovatelská stanice malá – mám jen tří feny. Výstavám a sportu se věnujeme na vysoké úrovni. Moji psi jsou pro mě na prvním místě parťáci do pohody i nepohody. Trávíme společně spoustu času a nestydím se říci, že jim podřizuji značnou část života 🙂 Mají svou zahradu, v domě mají svůj pokoj, ale stejně jsou většinu času s námi v obýváku nebo spí v mé posteli. Je pro mě důležité mít možnost věnovat se každému psovi individuálně a péči přizpůsobit jeho povaze a potřebám.

Kromě práce s barzoji ve své chovatelské stanici se věnuji také práci pro Klub chovatelů a přátel barzojů, kam jsem byla  zvolena jako člen kontrolní komise v roce 2020. A také fotografování psů jak v mém ateliéru tak na výstavách a závodech. WWW.MARKETA-PHOTO.COM

Krmení:

Záleží mi na tom, abych psům dopřála tu nejlepší možnou péči. Základem pro dlouhý a plnohodnotný život je zdravá a vyvážená strava, proto krmím už léta syrovým masem. BARF je pro psy naprosto přirozený a umožňuje sestavit pestrou krmnou dávku. Občas psům uvařím a na cestách je krmím granulemi (ne vždy se dá vozit syrové maso, avšak kvalitní granule Carnilove s podílem 60% čerstvého msa jsou TOP). Každoročně nechávám psům dělat preventivní krevní testy, je to výborná prevence a můžete včas odhalit problém a řešit ho a jste si jisti že správně krmíte že je vše vyvážené tak jak má.

Chov:

V chovu preferuji krásu a výkon. Výběr krycího psa je velmi pečlivý a nezajímám se pouze o jeho výsledky na výstavách nebo na závodech, ale podrobně studuji rodokmeny a vybírám takové linie, ve kterých se neobjevují dědičná onemocnění nebo vady charakteru. Charakter mých vlastních fen odráží mimochodem i skutečnost, že obě barzojky mají složené Canisterapeutické zkoušky.

Majitele štěňátek vybírám pečlivě a vždy mě těší, když se rozhodnou s mým odchovem pro sport nebo výstavy, ale není to pro mě to nejdůležitější. Záleží mi na tom, aby rodina, do které štěňátko půjde, nabídla novému členovi milující domov a láskyplnou péči. Barzoj je aktivní, velký pes, který se však dovede přizpůsobit rytmu majitele a rád se s rodinou účastní jak sportu, tak lenošení na gauči. Stále je to ale lovec, který má poměrně silně vyvinutý lovecký pud a je potřeba mít to na paměti, stejně jako fakt, že byl po staletí šlechtěn pro samostatné rozhodování při lovu. Nenechte se však zmýlit jeho velikostí nebo klasickým mýtem o chrtech- barzoj nepotřebuje absolvovat denně desítky kilometrů na túrách. Je to sprinter, nikoliv vytrvalec.

Štěňátka odchází do nových domovů plně očkovaná, odčervená, očipovaná a vybavena všemi dokumenty, které nám nově ukládá novela zákona na ochranu zvířat proti týrání od 1.února 2021. Samozřejmostí je socializace štěňátek, vyrůstají v milujícím rodinném prostředí a od útlého věku jsou zvykána na pestrou škálu podnětů tak, aby z nich rostla zdravá a vyrovnaná zvířata. Štěňátka jsou také navykána na jízdu autem (kromě venčení na velké zahradě, která je jim plně k dispozici, je jezdím pravidelně venčit za Prahu). Kvalitní krmení a doplňky stravy zaručují správný vývoj kostí i svalů. Majitelé také dostanou ke štěňátku základní výbavu, hračky a spoustu krásných fotografií (jsem profesionální fotograf – www.marketa-photo.com)  Mohou se spolehnout na doživotní chovatelský servis.

 

 

Natáčení filmů a focení reklam:
Moje holky najdete na letáčkách v časopisech, ve filmu, prstě zvládají vše..
A Boy Called Christmas režiséra Gila Kenana, Božena v režii Lenky Wimmerové, dále pak miniserii Národní házená.  V roce 2022 Ema a smrtihlav režie Iveta Grófová. Videoklip se slovenským raperem Separem.
Focení pro: CARNILOVEE-shop v Boudě, PetVet, oblečky pro SOFA DOG WEAR, pelíšky ZENgog, focení šperků pro Esprit, fashion focení pro JOVAÁN a také pro SWARM MAG.
V roce 2019 jsem měla to štěstí s holkami Aprelkou a Anfisou natáčet Hollywoodský velkofilm, režiséra Gila Kenana. Jedná se o pohádku z Laponska “A Boy Called Christmas”, film se točil na různých místech Evropy včetně České republiky. Pan režisér si vyžádal na natáčení speciálně barzoje, a moje holky udělaly konkurz na jedničku, ještě jsem přibrala Arona, bratra mojí Fíny a tři úžasné holky od mojí kamarádsky Hanky. Natáčení předcházelo několika měsíční trénovaní, požadavek byl, aby 6 barzojů tahalo sáně stejně jako musherští psi. A podařilo se mi to, naší partičku naučit. Na natáčení to vypadalo že je to jejich přirozenost:-)) Barzojové museli zvládnout i náročné scény ve studiu kde museli s lovci běhat v zamlženém lese, kde nad nimi jezdila kamera na jeřábu a dřevěná podlaha se hýbala pod dupotem lovců. Aprelka vedla celou smečku a vždy vše naše parta zvládla na jedničku. Další náročné scény s otevřeným ohněm, to se moc zamlouvalo mojí Fíně. Pak se natáčelo na klíčovacím pozadí barzojové v plné rychlosti, kamera na jeřábu před barzoji nad barzoji, vedle barzojů. A další velká zkouška na barzoje čekala při skenovaní pro animátory. Skenovalo se v místnosti kde byla úplná tma, pes musel zůstat stát 1 m nad zemí na stole a nesměl se hýbat. Všude okolo byly stojany na každém stojanu bylo několik fotoaparátů a mezi nimi blesky. Když pes stál,majitel odešel, tak se zapnula sekvence, kdy všechny fotoaparáty snímaly zároveň. Aprelka vše zvládla nejlépe takže byla vybraná na další skeny pohybu. A vše naše úžasná parta opět zvládla, zatím není možné zveřejnit žádné snímky z natáčení až bude film v kinech, film se bude ještě víc než rok animovat, takže do kin se dostane v roce 2020. Za tuto úžasnou zkušenost bych ráda podělovala Romaně a Jitce.
Branwen už ve třech měsících fotila svou první reklamu pro Eshopv Boudě.
Fnfisa si koncem roku 2021 zahrála vminiserii Národní házená. Michal Suchánek a režisér Vladimír Skórkasešli znovu u projektu Národní házená. Vosmidílné komedii, kterou Nova natočila pro svou placenou platformu Voyo.
V roce 2022 natáčela Anfisa a Aprel film Ema a smrtihlav režie Iveta Grófová.
Anfisa a Branwem – Fashion focení pro SWARM MAG. www.swarmmag.com.

V roce 2022 hrají Anfisa, Aprelka, Branwen ve videoklipu se slovenským raperem Separem

V roce 2022 fotí holky reklamní kampaň pro úžasné krmení Carnilove v Krkonoších.

 

 

Cestování:

S holkami jsem procestovala celkem 18 zemí, Rusko, Německo, Francie, Španělsko, Velká Británie, Rakousko, Dánsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Chorvatsko, Srbsko, Slovinko, Bosna a Hercegovina. Cestování milují, užívají každé dobrodružství. Na cestách nás vždy doprovází krmení Carnilove.

 

 

Chovatelská stanice SOUSEDIK nese jméno po mém dědečkovi. Josef Sousedík, vizionář a továrník se silným sociálním cítěním, poctivý komunální politik a ryzí vlastenec, budil obdiv u slušných lidí, ale děsil diktátory. Byl pronásledován, nenáviděn komunisty a popraven nacisty. A tak jeho jméno mělo zůstat navždy zapomenuto. Byl významným českým elektrotechnikem a vynálezcem s mnoha československými i světovými patenty, zakladatelem elektrotechnické továrny ve Vsetíně, úspěšným podnikatelem, uznávaným komunálním politikem, humanistou a vlastencem z první poloviny 20. století. Dobový tisk ho často nazýval Edisonem z Moravy a záviděla nám ho celá Evropa. T. G. Masaryk ho nazýval svým přítelem a Tomáš Baťa mu dal k dispozici své osobní letadlo a začal kvůli němu stavět železnici ze Zlína do Vsetína. Chtěli ho Britové a Američané, Siemens mu nabízel pohádkové jmění, když zastaví výrobu svých elektromotorů. On ale všechny tyto nabídky odmítal, protože byl patriot a věřil ve “své” Československo. Prezident republiky udělil Medaili Za hrdinství Josefu Sousedíkovi in memoriam. https://vlast.cz/josef-sousedik/

 

 

 

Moje zatíčka v Espritu. Rozhovor a článek o plemeni v Espritu, který vyšel 7. února 2019. 

 

 

 

Historie plemene:

Elegantní a vznešený barzoj pochází z Ruska. Byl to pes šlechty, je považován ve své vlasti za národní poklad.

Barzoj znamená v ruském jazyce rychlý.

http://www.barzojklub.com/chov/historie/